Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie?

Jak sprawdzić prędkość Internetu w telefonie? (Unsplash)

Coraz więcej internautów surfuje po sieci głównie przy użyciu swojego smartfona. Stabilny dostęp do szybkiego Internetu mobilnego jest więc obecnie jednym z najważniejszych wymogów, jakie klienci stawiają dostawcom usług komórkowych. Czy sprawdziłeś/sprawdziłaś już, jak szybki jest Internet w Twoim telefonie? Podpowiadamy, jak to zrobić!

Od czego zależy szybkość Internetu w telefonie?

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia, co właściwie ma wpływ na szybkość Internetu w naszym smartfonie. Są to cztery elementy:

  • zasięg i możliwości sieci komórkowej,
  • parametry telefonu,
  • ustawienia smartfona,
  • obecność (lub brak) złośliwego oprogramowania.

Jak widać nie możemy z góry zakładać, że prędkość Internetu mobilnego jest dokładnie taka, jaką deklaruje nasz operator. Nie możemy też jednak z góry obwiniać go za to, że nasz Internet w komórce gwałtownie zwolnił.

Jeśli mamy jakiekolwiek problemy z jakością działania naszego Internetu mobilnego, musimy zacząć od przetestowania jego szybkości - dzięki temu będziemy w stanie ustalić przyczynę problemów i znaleźć sposób ich rozwiązania.

Sprawdź prędkość Internetu w telefonie za pomocą aplikacji lub strony

Najszybszym sposobem pomiaru prędkości naszego Internetu mobilnego jest wykonanie testu jego szybkości na jednej z dedykowanych stron internetowych. Najczęściej wybieraną przez użytkowników stroną tego typu jest speedtest.pl. Speedtest.pl oferuje po pomiarze jego szczegółowe podsumowanie, które pokaże nam prędkość pobierania i wysyłania danych oraz czas opóźnień ich przesyłania.

Do weryfikacji szybkości Internetu w telefonie można też wykorzystać specjalne aplikacje mobilne do pomiaru szybkości transferu danych (np. Internet Speed Test albo Speed Test Master) lub dedykowane aplikacje do sprawdzania zasięgu (część z nich oferuje także test szybkości Internetu mobilnego).

Mój smartfon wypadł fatalnie w polecanych przez Was testach szybkości Internetu. Jak mogę go przyspieszyć?

Przyczyny powolnego działania Internetu w naszym smartfonie często są zależne od naszych działań. To dobra wiadomość - oznacza bowiem, że w wielu przypadkach sami możemy łatwo przyspieszyć nasz smartfon!

Jedną z najczęstszych przyczyn niesatysfakcjonującej prędkości Internetu są parametry telefonu. Nie każde urządzenie mobilne jest przystosowane do obsługi dużych prędkości internetu. Starsze smartfony mogą nie obsługiwać nowoczesnych, szybkich sieci (5G i 4G). Znaczenie ma też wydajność procesora i pojemność pamięci RAM. Przy wybieraniu telefonu warto jest także zwrócić uwagę na to, czy dany model obsługuje technologię agregacji pasm. Dzięki temu rozwiązaniu użytkownicy najnowszych modeli smartfonów mogą się cieszyć znacznym zwiększeniem prędkości telefonu.

 

Sprawdź polecane przez nas telefony z 5G:

Najlepsze telefony z 5G do 1000zł

TOP5 telefonów z 5G do 2000 zł

 

Kolejnym elementem, od którego zależy prędkość internetu w telefonie, są wprowadzone przez nas ustawienia urządzenia. Ustawienia, które pozwalają na znaczące zwiększenie prędkości Internetu, to:

  • wybór sieci LTE jako sieci preferowanej,
  • skonfigurowanie przeglądarek internetowych tak, by zawsze otwierały strony w uproszczonej, skompresowanej formie,
  • zadbanie o regularne aktualizacje systemu operacyjnego i najważniejszych aplikacji.
  • ograniczenie aplikacji działających w tle do tych najbardziej niezbędnych.

Wielu użytkowników, borykających się z problemem zbyt wolnego Internetu komórkowego, nawet nie podejrzewa, że przyczyną jest złośliwe oprogramowanie. Na każdym smartfonie - podobnie jak na każdym komputerze - należy bezwzględnie zainstalować program antywirusowy, który zabezpieczy urządzenie przed wieloma cyberzagrożeniami.

Czy zawsze jakość Internetu mobilnego zależy tylko od naszych działań? Oczywiście nie. Równie dużą rolę odgrywa jakość infrastruktury i technologii naszego operatora.

Na prędkość internetu ma także wpływ ukształtowanie terenu, na jakim się znajdujemy
Na prędkość internetu ma także wpływ ukształtowanie terenu, na jakim się znajdujemy

Na koniec warto zaznaczyć, że na spowolnienie Internetu  mogą mieć też wpływ czynniki niezależne nie tylko od nas, ale i od operatora. Na zasięg Internetu mają wpływ także dodatkowe uwarunkowania, takie jak np. ukształtowanie terenu albo liczba użytkowników, łączących się w danym momencie z nadajnikiem.

Szybki Internet to najistotniejszy czynnik komfortu użytkowania telefonu. Aby go sobie zapewnić, należy zarówno wybrać najwyższej klasy smartfon, jak i zatroszczyć się o ochronę antywirusową urządzenia oraz konfigurację optymalnych ustawień. Oczywistością jest również wybór dobrego operatora.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.