Najlepsze telefony z 5G do 1000zł

Najlepsze telefony z 5G do 1000zł (shutterstock)

Najnowszy standard komunikacji mobilnej 5G nie jest zarezerwowany tylko dla drogich smartfonów. Już poniżej 1000,-zł istnieje znaczny wybór. Podobnie jak w każdym wyższym przedziale cenowym, jest kłopot z wyborem najlepszego.

Smartfonowy ból głowy

Na rynku jest dostępna naprawdę szeroka oferta budżetowych smartfonów działających w sieci 5G. O ile producentów jest, powiedzmy, kilku – najwyżej kilkunastu, to modeli są dziesiątki i setki. Identyczny problem jest ze zdefiniowaniem pojęcia ‘najlepszy telefon’ i doborem kryteriów do rankingu (przeczytaj także Jaki smartfon wybrać? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę). Ponieważ jest ich naprawdę dużo, a same modele – bez względu na przedział cenowy – niewiele się między sobą różnią, każde zestawienie tego typu jest w zasadzie arbitralne i w rzeczywistości jest zawsze subiektywnym, odautorskim wyborem. Oto 5 propozycji, po jednej na każde G, kolejność przypadkowa:

Samsung Galaxy A22 5G

Samsung Galaxy A22 5G rządzi we własnej rodzinie. Jest tańszy, większy, szybszy i ma ostrzejszy wyświetlacz niż Galaxy A32 5G. W porównaniu do poprzednika - Galaxy A21s - ma mniej wad, a działa w 5G. Uwaga, niebezpieczeństwo pomyłki rozpoznania sprzętu: w porównaniu do (nieco mniejszego) Galaxy A22 bez 5G, brakuje wyświetlacza OLED. Wyświetlacz LCD A22 5G wydaje się mieć nieco za niski kontrast, a obraz jest dość ciemny.

Samsung Galaxy A22 5G
Samsung Galaxy A22 5G

Redmi Note 10 5G

Jeśli uważasz, że Xiaomi Redmi Note 10 5G to po prostu Note 10 z 5G, mylisz się, ponieważ Redmi Note 10 5G jest wyposażony w 6,5-calowy wyświetlacz LCD, zamiast wyświetlacza OLED i jest znacznie bliżej spokrewniony z Poco M3 Pro 5G. Wymieniasz więc ekran o bardzo wysokim kontraście z bogatą czernią na przyzwoity wyświetlacz LCD i najszybszą sieć komórkową - 5G. Ponadto Note 5G jest jedynym członkiem rodziny Redmi Note 10, który nie ma głośników stereo ani obiektywów szerokokątnych (przeczytaj także Rodzaje obiektywów w smartfonie - szerokokątny, teleobiektyw, pomiar głębi, makro). A rodzeństwo ładuje się szybciej. Nawiasem mówiąc, w obecnej serii Redmi Note 11 tylko Redmi Note 11 Pro 5G ma 5G. Ale cena jest znacznie wyższa.

Xiaomi Redmi Note 10 5G
Xiaomi Redmi Note 10 5G

Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Xiaomi Poco M4 Pro 5G ma nieco większy wyświetlacz niż M3 Pro 5G (6.6 zamiast 6.5 cala), szybszy procesor, inny aparat o rozdzielczości 50 megapikseli i ultra szerokokątny obiektyw zamiast makro i czujnika głębi. Ponadto selfie w aparacie uruchamia się szybciej. Bateria jest tego samego rozmiaru, ale można ją ładować szybciej za pomocą 33 watów: w teście jest prawie dokładnie dwa razy szybsze niż M3 Pro 5G (o baterii w telefonie przeczytasz więcej na Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?). Również czas działania/czuwania jest topowy. Oprócz szybkiego standardu komunikacji mobilnej 5G, ma na pokładzie NFC (przeczytaj więcej na NFC w smartfonie - co warto o tym wiedzieć?). Uważaj na nazwę: Poco M4 Pro bez dodatku 5G to inny model: z OLED, ale bez 5G.

Xiaomi Poco M4 Pro 5G
Xiaomi Poco M4 Pro 5G

Xiaomi Poco M3 Pro 5G

Xiaomi Poco M3 Pro 5G ma 6,5-calowy wyświetlacz LCD o rozdzielczości FHD+. Poza tym różni się znacznie od jeszcze tańszego Poco M3. Dzięki gładkiej tylnej ściance obudowy wygląda bardziej szlachetnie i jest wizualnie zorientowany na droższe rodzeństwo. Z 5.000 mili amperogodzin (mAh), bateria jest o 1000 mAh mniejsza niż w mistrz jazdy na czas - Poco M3. Oprócz szybkiego standardu komunikacji mobilnej 5G, ma NFC do płatności zbliżeniowych za pośrednictwem Google Pay (przeczytaj także Płatności zbliżeniowe telefonem - jak to zrobić?). M3 Pro 5G ma inny chipset i jest szybszy. Nie ma znaczących różnic w wyposażeniu kamer.

Xiaomi Poco M3 Pro 5G
Xiaomi Poco M3 Pro 5G

Oppo A54 5G

Oppo A54 5G wyprzedza Realme 8 5G. Nadaje się do codziennego użytku we wszystkich obszarach. Jego mocne strony to dobra żywotność baterii i duży wyświetlacz 90 Hz. Ale wyświetlacz ma niski kontrast i jest zbyt ciemny. Technologia 5G nie zawsze jest przydatna ze względu na obecnie drogie taryfy 5G w klasie podstawowej, ale Oppo jest w tym zakresie dobrze wyposażone.

Oppo A54 5G
Oppo A54 5G

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.