Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych?

Jak sprawdzić zasięg sieci komórkowych? (pixabay)

Zastanawiasz się ofertę którego operatora sieci komórkowych wybrać? Jednym z parametrów, które powinieneś wziąć pod uwagę jest zasięg. To kluczowy czynnik wyboru dostawcy usług mobilnych - zwłaszcza dla ludzi mieszkających w małej miejscowości albo często podróżujących. Dowiedz się, jak samodzielnie sprawdzić zasięg sieci poszczególnych operatorów!

Mapy zasięgu operatorów

Podstawową opcją sprawdzenia zasięgu operatorów komórkowych jest skorzystanie z ich własnych, interaktywnych map. Umieszczone są one przez samych dostawców usług na ich stronach internetowych. Mapy obrazują, czy w danym miejscu jest zasięg sieci komórkowej i Internetu od danego operatora oraz w jakiej technologii dostarczane są te usługi (GSM, 2G, 3G, 4G, 5G, LTE, itp.).

W Polsce obecnie działają 4 główni operatorzy mobilni, posiadający własną infrastrukturę:

Pozostali operatorzy to tzw. operatorzy wirtualni - co oznacza, że korzystają z nadajników powyższej czwórki. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki zasięg ma jeden z operatorów wirtualnych, to najpierw ustal, z czyjej infrastruktury korzysta. A następnie przejdź do właściwej mapy!

Roaming krajowy

Nawet jeżeli dany operator nie posiada w jakimś miejscu zasięgu, to jego abonenci dalej mogą tam korzystać z usług komórkowych - jeżeli tylko świadczy je tam jakiś inny polski dostawca. Obecnie niemal wszyscy polscy operatorzy mają ze sobą podpisane umowy na roaming krajowy - czyli pozwalają klientom innych sieci korzystać ze swojej infrastruktury w sytuacji braku zasięgu sieci macierzystej.

Dedykowane aplikacje do sprawdzania zasięgu sieci komórkowej

Mapy udostępnione przez operatorów nie zawsze są precyzyjne i na bieżąco aktualizowane. Nie informują też o faktycznej mocy sygnału - sygnalizują jedynie jego dostępność.

Dokładniejszą alternatywą jest sprawdzenie zasięgu usług komórkowych za pomocą dedykowanej aplikacji.

Najpopularniejsze i najlepiej oceniane aplikacje do badania mocy sygnału to:

  • Opensignal,
  • NetMonster,
  • RFBenchmark,
  • Signal Strength.

Mapy zasięgu w wymienionych aplikacjach są tworzone przez samych użytkowników. Aby korzystać z aplikacji, muszą oni zgodzić się na udostępnienie swojej lokalizacji i siły sygnału.

Jedną z aplikacji do mierzenia zasięgu jest RFBenchmark
Jedną z aplikacji do mierzenia zasięgu jest RFBenchmark

Aplikacje mobilne do sprawdzania zasięgu pozwalają na przykład na: 

  • dostęp do rzetelnej mapy zasięgu, obejmującej cały świat,
  • znalezienie najbliższego masztu telekomunikacyjnego,
  • znalezienie kierunku, z którego odbieramy sygnał - umożliwia to skierowanie anteny w kierunku nadajnika i tym samym polepszenie zasięgu,
  • wykonanie testu prędkości Internetu w telefonie.

Mam słaby zasięg sieci komórkowej. Co mogę zrobić?

Najlepiej rozpocznij od sprawdzenia za pomocą mapy lub aplikacji, który dostawca usług komórkowych oferuje najlepszy zasięg w miejscu Twojego zamieszkania. Następnie przenieś swój numer do niego!

Użytkownicy abonamentowi i ofert typu mix powinni pamiętać o zachowaniu wszystkich warunków wypowiedzenia umowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że każdy z nas ma prawo rozwiązania wszelkich umów zawartych zdalnie w terminie do 14 dni. Jeśli kupiłeś starter swojego obecnego operatora przez Internet, możesz skorzystać z tej możliwości.

Ponadto wielu operatorów oferuje nowym klientom tzw. test internetu mobilnego - czyli gwarancję możliwości rozwiązania umowy bez żadnych kosztów do 14 dni.

Podsumowując - warto upewnić się, jaki zasięg ma dany operator przed zakupem jego startera. A gdyby po zakupie okazało się, że są z tym zasięgiem jakiekolwiek problemy, warto jak najszybciej zmienić dostawcę usług mobilnych! W ten sposób można uniknąć wielu kosztów i formalności, jakie okażą się nieuchronne w przypadku chęci zerwania umowy po upływie dwutygodniowego okresu ochronnego.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.