Spis treści
Mapy zasięgu operatorów
Podstawową opcją sprawdzenia zasięgu operatorów komórkowych jest skorzystanie z ich własnych, interaktywnych map. Umieszczone są one przez samych dostawców usług na ich stronach internetowych. Mapy obrazują, czy w danym miejscu jest zasięg sieci komórkowej i Internetu od danego operatora oraz w jakiej technologii dostarczane są te usługi (GSM, 2G, 3G, 4G, 5G, LTE, itp.).
W Polsce obecnie działają 4 główni operatorzy mobilni, posiadający własną infrastrukturę:
- Orange - ich zasięg sprawdzisz tutaj,
- Play - ich zasięg sprawdzisz tutaj,
- Plus - ich zasięg sprawdzisz tutaj,
- T-Mobile - ich zasięg sprawdzisz tutaj.
Pozostali operatorzy to tzw. operatorzy wirtualni - co oznacza, że korzystają z nadajników powyższej czwórki. Jeżeli chcesz sprawdzić, jaki zasięg ma jeden z operatorów wirtualnych, to najpierw ustal, z czyjej infrastruktury korzysta. A następnie przejdź do właściwej mapy!
Roaming krajowy
Nawet jeżeli dany operator nie posiada w jakimś miejscu zasięgu, to jego abonenci dalej mogą tam korzystać z usług komórkowych - jeżeli tylko świadczy je tam jakiś inny polski dostawca. Obecnie niemal wszyscy polscy operatorzy mają ze sobą podpisane umowy na roaming krajowy - czyli pozwalają klientom innych sieci korzystać ze swojej infrastruktury w sytuacji braku zasięgu sieci macierzystej.
Dedykowane aplikacje do sprawdzania zasięgu sieci komórkowej
Mapy udostępnione przez operatorów nie zawsze są precyzyjne i na bieżąco aktualizowane. Nie informują też o faktycznej mocy sygnału - sygnalizują jedynie jego dostępność.
Dokładniejszą alternatywą jest sprawdzenie zasięgu usług komórkowych za pomocą dedykowanej aplikacji.
Najpopularniejsze i najlepiej oceniane aplikacje do badania mocy sygnału to:
- Opensignal,
- NetMonster,
- RFBenchmark,
- Signal Strength.
Mapy zasięgu w wymienionych aplikacjach są tworzone przez samych użytkowników. Aby korzystać z aplikacji, muszą oni zgodzić się na udostępnienie swojej lokalizacji i siły sygnału.

Aplikacje mobilne do sprawdzania zasięgu pozwalają na przykład na:
- dostęp do rzetelnej mapy zasięgu, obejmującej cały świat,
- znalezienie najbliższego masztu telekomunikacyjnego,
- znalezienie kierunku, z którego odbieramy sygnał - umożliwia to skierowanie anteny w kierunku nadajnika i tym samym polepszenie zasięgu,
- wykonanie testu prędkości Internetu w telefonie.
Mam słaby zasięg sieci komórkowej. Co mogę zrobić?
Najlepiej rozpocznij od sprawdzenia za pomocą mapy lub aplikacji, który dostawca usług komórkowych oferuje najlepszy zasięg w miejscu Twojego zamieszkania. Następnie przenieś swój numer do niego!
Użytkownicy abonamentowi i ofert typu mix powinni pamiętać o zachowaniu wszystkich warunków wypowiedzenia umowy. Warto w tym miejscu wspomnieć, że każdy z nas ma prawo rozwiązania wszelkich umów zawartych zdalnie w terminie do 14 dni. Jeśli kupiłeś starter swojego obecnego operatora przez Internet, możesz skorzystać z tej możliwości.
Ponadto wielu operatorów oferuje nowym klientom tzw. test internetu mobilnego - czyli gwarancję możliwości rozwiązania umowy bez żadnych kosztów do 14 dni.
Podsumowując - warto upewnić się, jaki zasięg ma dany operator przed zakupem jego startera. A gdyby po zakupie okazało się, że są z tym zasięgiem jakiekolwiek problemy, warto jak najszybciej zmienić dostawcę usług mobilnych! W ten sposób można uniknąć wielu kosztów i formalności, jakie okażą się nieuchronne w przypadku chęci zerwania umowy po upływie dwutygodniowego okresu ochronnego.
Komentarze
Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.