Jaki smartfon wybrać? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę

Jaki smartfon wybrać? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę (freepik)

Każdy z nas posiada własne preferencje, jeżeli chodzi o to, co oznacza dla niego idealny smartfon. Jednak niezależnie od osobistych upodobań odpowiedzenie sobie na jedno pytanie pozwoli wybrać model najlepszy dla nas. To pytanie to: „Do czego będę używał tego telefonu?”. Znając odpowiedź na tak zadane pytanie, wystarczy sprawdzić, co konkretny model oferuje pod względem poniżej wymienionych elementów, by dokonać najkorzystniejszego zakupu.

Procesor, czyli serce smartfona

Pierwsze i najważniejsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę, szukając dla siebie smartfona, jest rodzaj zastosowanego w nim procesora. To od niego wszystko zależy. Ma wpływ zarówno na szybkość działania telefonu, jak i liczbę wykonywanych operacji w tym samym czasie. Od zastosowanego modułu zależy także, czy nasze urządzenie się zbyt szybko nie nagrzewa lub jakie robi zdjęcia. To jaki procesor znajdzie się na pokładzie naszego telefonu ma również wpływ na to, z jakich technologii będziemy mogli korzystać, wliczając w to technologię 5G.

Obecnie najczęściej stosowanymi procesorami w przypadku telefonów pracujących na systemie Android są te z rodziny Qualcomm Snapdragon. Oferują one wydajniejsze zarządzanie zasobami telefonu, płynniejsze korzystanie, dłuższą żywotność baterii i przede wszystkim większą moc obliczeniową niż konkurencja. Decydując się na mniej kosztowny procesor, twórcy sięgają często również po procesory MediaTek. Niektórzy producenci smartfonów posiadają własne marki procesorów takie jak Exynos w przypadku Samsunga, Kirin stosowany przez Huawei lub Bionic firmy Apple.

Ważne jest oczywiście, w jakiej technologii dany procesor powstał, która to generacja danego modelu, jaką posiada częstotliwość taktowania, jaki układ graficzny, czy liczbę rdzeni posiada. Starsze modele procesorów Snapdragon będą mniej korzystnym wyborem niż najnowsze procesory Exynos lub MediaTek.

Jaki wyświetlacz będzie dla nas najlepszy?

Jednym z najistotniejszych czynników wpływających na cenę smartfona jest rodzaj zastosowanego wyświetlacza. To od niego w dużej mierze będzie zależeć nasz komfort korzystania z telefonu. W zależności od tego, do czego będziemy wykorzystywać nasz telefon, powinniśmy zwrócić uwagę na jego wielkość, zastosowaną technologię, czy częstotliwość odświeżania.

Wyświetlacz jest jedną z najważniejszych cech telefonu
Wyświetlacz jest jedną z najważniejszych cech telefonu

Technologia wykonania ekranu smartfona

  • IPS – jest to matryca stosowana najczęściej w telefonach z niższej i średniej półki. Oferuje ograniczoną paletę barw, wyższe zużycie energii, a przede wszystkim nienajlepsze odwzorowanie czerni. W przeciwieństwie do droższych rozwiązań zapewnia również niższy kontrast. Jeżeli na telefonie oglądamy dużo filmów, czy zdjęć i zależy nam na wysokiej jakości oglądanego materiału i realistycznym odwzorowaniu barw, ekran w technologii IPS nie będzie najlepszym wyborem.
  • AMOLED – ekran wykonany w tej technologii oferuje olbrzymią ilość kolorów, dzięki czemu mamy możliwość zobaczenia zdjęcia bez przekłamań. Ponadto nie podświetla on każdego piksela, tylko te, które są obecnie wykorzystywane, dlatego otrzymujemy idealną czerń. Ekrany AMOLED oferują niesamowitą ostrość oglądanego obrazu, a także zapewniają bardzo duży kontrast. Dodatkowo wszystko jest dobrze widoczne, zarówno w słońcu, jak i w ciemnym pomieszczeniu.

Częstotliwość odświeżania ekranu

Częstotliwość odświeżania informuje nas o tym, jak dużo klatek wyświetlanych jest w ciągu sekundy. Im więcej, tym obraz jest płynniejszy. Najpowszechniej stosowane jest odświeżanie na poziomie 60 Hz. Coraz częściej możemy spotkać się już jednak z odświeżaniem na poziomie 90 lub 120, a nawet więcej Hz. O ile przeskok z 60 na 90 Hz jest bardzo widoczny, o tyle wyższe wartości nie robią już tak diametralnej różnicy.

Chociaż producenci przekonują, że tylko posiadając ekran z odświeżaniem 120 Hz i więcej będziemy mogli cieszyć się płynną rozgrywką, nie jest to do końca prawdą. Tak naprawdę jest mało gier działających w tej rozdzielczości. Dla nas będzie to szczególnie widoczne przy przewijaniu, scrollowaniu mediów społecznościowych, czy przy przełączaniu się między aplikacjami.

Warto też dodać, że im częstsze jest odświeżanie ekranu, tym większe jest zużycie energii. Dlatego też smartfon z ekranem o odświeżaniu 120 Hz, nie ma tej wartości jako stałej. W zależności, jakie czynności aktualnie wykonujemy na swoim telefonie, oprogramowaniu samo przełącza częstotliwość odświeżania, zapewniając optymalne działanie.

Rozdzielczość ekranu w telefonie

Rozdzielczość ekranu to nic innego jak liczba pojedynczych wyświetlanych pikseli względem długości i szerokości ekranu. Im więcej pikseli, czyli najmniejszych elementów obrazu, tym dokładniejszy i ostrzejszy obraz otrzymujemy. Rozdzielczości wyświetlacza stosowane w smartfonach:

  • HD – 1280 x 720 px
  • HD+ – 1440 x 720 px i 1500 x 720 px
  • Full HD – 1920 x 1080 px
  • Full HD+ – 2160 x 1080 px, 2220 x 1080 px, 2246 x 1080 px, 2280 x 1080 px, 2340 x 1080 px, 1620 x 1080 px, 1980 x 1080 px
  • QHD i QHD+ – 2560 x 1440 px, 2960 x 1440 px, 2880 x 1440 px, 3120 x 1440 px.

Ilość pamięci RAM i pamięć wbudowana

Pamięć RAM, czyli pamięć tymczasowa odpowiedzialna jest za szybkość wykonywanych procesów, a także ich liczbę. Chcąc uniknąć zawieszania się smartfonu lub zamykania przez oprogramowanie aplikacji działających w tle, powinniśmy mieć jej jak najwięcej. Warto dodać, że wiele zależy też od operacyjnego zarządzania przez system tą pamięcią, stąd telefony marki Apple z powodu jej lepszego wykorzystania potrzebują jej mniej niż telefony z Androidem. W przypadku tych drugich, jeżeli telefon ma służyć do czegoś więcej niż do dzwonienia, sugerowałbym wybór telefonu z nie mniej niż 4 GB RAM.

Pamięć wewnętrzna to ilość miejsca, jakie otrzymujemy na swoje dane, w tym zdjęcia, filmy aplikacje. Należy wziąć pod uwagę, że do dyspozycji otrzymujemy mniejszą ilość pamięci niż ta, którą producent podaje w specyfikacji. Jest tak dlatego, że nie uwzględnia on wielkości systemu. Jeżeli więc nasz telefon ma 64 GB pamięci wewnętrznej, do naszej dyspozycji może pozostać przykładowo tylko 60 GB. W miarę kolejnych aktualizacji ta przestrzeń będzie się dodatkowo zmniejszać.

Warto zdecydować się na telefon z większą pamięcią wewnętrzną z kilku powodów. Po pierwsze, chcemy, aby smartfon służył nam kilka lat, a w tym czasie rozmiar aplikacji, czy systemu będzie ulegał tylko zwiększaniu. Po drugie, decydując się na telefon z dobrym aparatem, warto wziąć pod uwagę, że zdjęcia i filmy dobrej jakości zajmują dużo miejsca. Po trzecie, unikniemy potrzeby stosowania kart Micro SD pozwalających zwiększyć pamięć. Stosować można je już w coraz mniejszej liczbie urządzeń, ponadto często spowalniają one działanie smartfona, a także ulegają częstemu uszkodzeniu.

Aparat w smartfonie

Jednym z kluczowych czynników, który bierzemy pod uwagę przy wyborze smartfona, są możliwości jego aparatu. Mając go zawsze pod ręką, często przy jego pomocy uwieczniamy ważne dla nas chwile, a także robimy zdjęcia i filmy na portale społecznościowe, więc chcemy, by efekt był jak najlepszy.

Oceniając jakość aparatu, nie powinniśmy się skupiać tylko na liczbie megapikseli. Ważniejsza będzie wielkość matrycy, a co za tym idzie rozmiar pojedynczego piksela, wartość przysłony wpływającej na ilość światła docierającego do aparatu, liczba obiektywów, czy rodzaj oprogramowania i aplikacji do robienia zdjęć.

Telefon z dobrym aparatem często może zastąpić nam lustrzankę
Telefon z dobrym aparatem często może zastąpić nam lustrzankę

Niestety, nawet sami producenci smartfonów nie podają wszystkich tych informacji. Ponadto każdy z nas ma różne poczucie estetyki i nie dla każdego to samo zdjęcie będzie tak samo dobre lub złe. Warto zapoznać się z recenzjami, podpytać kogoś obeznanego w tej dziedzinie lub wybrać się do sklepu, by móc samemu sprawdzić jakość robionych zdjęć przez telefon, którym jesteśmy zainteresowani. Więcej o aparacie w telefonie możesz przeczytać w artykule Aparat w telefonie - co warto o nim wiedzieć?

Bateria w smartfonie

To na ile czasu starczy nam bateria, zależy od tego, w jaki sposób korzystamy ze swojego smartfona, ale także od oprogramowania. Aktualnie tak naprawdę ciężko znaleźć model, który przy intensywnej pracy będzie działał dłużej niż jeden dzień. Jest źle, jeżeli ten czas jest jeszcze krótszy i w ciągu dnia musimy się ratować powerbankiem.

Najczęściej spotykaną pojemnością baterii w smartfonach jest obecnie 5 000 mAh. Tak naprawdę dużo istotniejszym czynnikiem jest szybkość ładowania się baterii. Niektórzy producenci w wybranych swoich modelach zapewniają naładowanie baterii do 100% w ciągu niespełna godziny. Warto więc zwrócić uwagę, czy nasz potencjalny smartfon posiada technologię szybkiego ładowania i jak mocna ładowarka jest w zestawie (przeczytaj także Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?).

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.