Rodzaje kart SIM

Rodzaje kart SIM (Andrey Metelev (unsplash))

Telefonia komórkowa nie miałaby racji bytu bez kart SIM. Ten mały prostokąt znany jest od 1991 roku. Na przestrzeni lat karty SIM ulegały modyfikacjom pod względem rozmiaru i zastosowania, zmierzając w kierunku miniaturyzacji. Najstarszy model karty SIM to prostokąt o wymiarach 85x54 mm, zbliżony do rozmiaru wizytówki. Jej zadaniem było umożliwienie wykonywania połączeń oraz wysyłanie wiadomości tekstowych.

Czym tak naprawdę jest karta SIM?

Pod nazwą SIM (ang. Subscriber Identity Module), jak sama nazwa wskazuje, kryje się moduł identyfikacji abonenta. Umożliwia rozpoznanie nie tylko użytkownika oraz jego numeru telefonu, ale również operatora sieci. Karta SIM to nic innego jak karta chipowa która posiada wbudowany wewnątrz mikroprocesor. Wyposażona jest również w pola stykowe koloru złotego, które łączą się z modemem telefonu i dzięki temu uzyskujemy połączenie GSM. Bez karty SIM telefon nie posiada dostępu do sieci, a co za tym idzie - nie jest możliwe wykonywanie połączeń (wyjątkiem są połączenia alarmowe), wysyłanie wiadomości czy łączenie się z internetem mobilnym. Każda karta SIM posiada numer telefonu oraz unikalny numer seryjny składający się z 19 lub 20 cyfr, a także wbudowaną pamięć, która pomieści w sobie dane kontaktów.

Rodzaje kart SIM

Od momentu pojawienia się karty SIM na rynku postępowała jej miniaturyzacja, podobnie jak w przypadku innych podzespołów urządzeń mobilnych. Obecnie do telefonów wykorzystywane są trzy wielkości kart SIM.

Karta SIM - 3 w 1

Karta Mini SIM

Karta Mini SIM to karta drugiej generacji o wymiarach 25 mm x 15 mm x 0,76 mm. Wprowadzona została w 1996 roku i przez ponad 10 lat dominowała na rynku. Aktualnie karty Mini SIM spotykane są coraz rzadziej i używane jedynie w starych modelach telefonów.

Karta Micro SIM

Na rynku tego typu karty pojawiły się w 2003 roku, jednak na popularności zyskały dopiero w 2010 roku, kiedy Apple wprowadziło je do swoich smartfonów. Wymiary karty trzeciej generacji to zaledwie 15 mm x 12 mm x 0,76 mm.

Karta Nano Sim

To obecnie najczęściej stosowana karta SIM, niezbędna w większości dostępnych na rynku urządzeń mobilnych. Pojawiła się w 2012 roku i stosowana jest do dzisiaj w najpopularniejszych modelach telefonów. Oprócz mniejszych rozmiarów – jedynie 12,3 x 8,8 x 0,67 mm, karta posiada również większą prędkość zapisu danych.

Co dalej?

Już dziś mówi się o kartach SIM przyszłości, których funkcje będą przeniesione do chmury lub świata wirtualnego. eSIM (ang. Embedded SIM) to wirtualna karta cyfrowa, która jest na stałe zintegrowana z urządzeniem mobilnym lub routerem. Karta ma być niejako zapisana w module na stałe znajdującym się w smartfonie, tablecie lub smartwatchu. Dzięki nowej technologii nie będzie wymogu wkładania i wyciągania karty SIM, co pozwoli na lepsze zabezpieczenie danych użytkownika. Po raz pierwszy taki rodzaj karty SIM wprowadziła firma Apple w iPhone`ach XS, XS Max i XR pod koniec 2018 roku. Karta jest zapisywana za pomocą zeskanowanego kodu QR. W Polsce pierwszym operatorem, który wprowadził kartę eSIM jest Orange.

Zalety kart eSIM

Karta eSIM niesie ze sobą szereg możliwości. Przede wszystkim dzięki takiemu rozwiązaniu producenci smartfonów mają większą przestrzeń do zagospodarowania. Ponadto użytkownik może korzystać ze smartwatcha bez smartfona w pobliżu. Karty eSIM sprawdzają się również w sytuacji, kiedy korzystamy z kilku numerów telefonów (przeczytaj także Dual Sim w smartfonie – co warto o nim wiedzieć?). Nie trzeba wówczas mieć kilku smartfonów lub przekładać karty SIM. Wszystkie karty eSIM mogą być zapisane w jednym telefonie.

 

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.