Dual Sim w smartfonie – co warto o nim wiedzieć?

Dual Sim w smartfonie – co warto o nim wiedzieć? (freepik)

Kilka lat temu wielu z nas było zmuszonych do korzystania z dwóch telefonów komórkowych. Problem dotyczył głównie przedsiębiorców i biznesmenów, którzy chcieli oddzielić telefon służbowy od prywatnego. Choć początkowo telefony z dual-sim były niszą na polskim rynku, aktualnie każdy producent ma w swojej ofercie kilka modeli obsługujących dwie karty sim.

Co to jest Dual Sim?

Dual-sim to funkcja w wybranych modelach telefonów komórkowych, umożliwiająca korzystanie z dwóch kart sim za pomocą jednego telefonu komórkowego. Dla telefonów nieposiadających dwóch slotów na karty sim na rynku dostępne są specjalne adaptery.

Rodzaje dual sim:

 • Pasywny – tryb, w którym tylko jedna karta sim jest aktywna. Wybór karty przeprowadzany jest ręcznie przez użytkownika. Tryb pasywny występował w pierwszych modelach telefonów oferujących dwa sloty karty sim.
 • Standby –  tryb, w którym dwie karty są aktywne. Do obsługi dwóch kart służy jedna antena. W momencie nawiązania połączenia lub transmisji danych druga nieużywana karta jest dezaktywowana.
 • Aktywny –  najbardziej zaawansowany tryb dual sim. Do obsługi dwóch kart służą dwie, niezależne od siebie anteny. Podczas połączenia z jednej z kart można zawiesić rozmowę i odebrać połączenia przychodzące na drugą kartę sim.

W niektórych telefonach Samsunga można spotkać Smart Dual Sim, w którym w pełni aktywna jest jedna karta. W momencie próby połączenia na kartę w trybie standby połączenie zostaje przekierowane na kartę aktywną. 

Obecnie trwają prace nad technologią Triple Sim (3 karty sim) i Quad Sim (4 karty sim).

Czym jest hybrydowy Dual Sim?

Telefony z wbudowanym hybrydowym dual sim, mają 2 sloty na karty sim. Sloty kompatybilne są z kartami pamięci, dzięki czemu to użytkownik wybiera między dwoma kartami sim a kartą sim z kartą pamięci (przeczytaj Co zrobić, by zwiększyć pamięć telefonu?). Wygodna opcja dla użytkowników, którzy tylko okazyjnie korzystają z dwóch numerów.

Mając hybrydowy Dual Sim można zamiast drugiej karty sim włożyć kartę pamięci
Mając hybrydowy Dual Sim można zamiast drugiej karty sim włożyć kartę pamięci

Zalety dual sim:

 • możliwość korzystania z numeru prywatnego i służbowego za pomocą jednego telefonu
 • możliwość korzystania z dwóch operatorów jednocześnie
 • dzięki dual sim, możesz kupić jeden lepszy telefon zamiast dwóch średniaków
 • możliwość wyboru między drugą kartą sim a kartą pamięci (tylko w hybrydowym dual-sim).

Wady dual sim:

 • zwiększone obciążenie baterii – zastosowanie dwóch cały czas aktywnych anten w trybie aktywnego dual-sim znacząco wpływa na zużycie baterii. Jeśli dużo korzystasz z telefonu, zaopatrz się w powerbank. Dual sim w trybie standby częściowo rozwiązuje problem z baterią.
 • Czasowa niedostępność w przypadku korzystania z dual-sim w trybie pasywnym i standby.

Dual Sim w iPhone?

W smartfonach Apple na próżno szukać dwóch slotów na kartę sim. Nie oznacza to, że wybierając  iPhona, możemy korzystać tylko z jednego numeru telefonu. W smartfonach Apple drugi slot na kartę pamięci jest wirtualny – zapisany w ustawieniach telefonu. Wirtualny slot (eSIM) działa dokładnie tak samo, jak fizyczna karta sim.

Apple jako pierwszy producent w Polsce, wprowadził w swoich smartfonach opcję eSIM (przeczytaj więcej o Rodzajach kart SIM). Obecnie funkcje eSIM znajdziesz także w telefonach Motoroli i Samsunga. Żeby dodać do iPhona dodatkową kartę eSIM, należy zeskanować udostępniony przez operatora kod QR. Obecnie usługę eSIM w Polsce oferują Plus GSM, Play, T-Mobile i Orange.

Dual Sim a Whatsapp

Czy wiesz, że posiadając dual-sim w swoim smartfonie, nie jesteś skazany na jedno konto whatsapp? Dzięki dual sim możesz z jednego smartfona obsługiwać dwa konta: prywatne i służbowe. Sprawdź jak założyć 2 konta Whatsapp na swoim smartfonie dual-sim:

 • Xiaomi, Honor, Oppo

zainstaluj whatsapp → ustawienia → podwójne aplikacje/aplikacja podwójna/klonuj aplikację → sklonuj whatsapp i załóż drugie konto

 • Vivo

ustawienia  → sklonuj aplikację i kliknij go → przełącz przełącznik →  pokaż przycisk klonowania → zainstaluj whatsapp → dotknij i przytrzymaj ikonę aplikacji → kliknij w ”x”, aby sklonować aplikację

 • Samsung

zainstaluj whatsapp → ustawienia telefonu → zaawansowane → podwójny komunikator → zaznacz whatsapp → potwierdź instalację kopii → zatwierdź zastrzeżenia → dalej → załóż drugie konto w aplikacji oznaczonej jako kopia

 

Jeżeli Twój smartfon dual-sim nie posiada funkcji kopiowania aplikacji, możesz skorzystać z aplikacji dostępnych w Google Play np. Przestrzeń równoległa, Parallel Space.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.