Wielkość matrycy, a nie liczba megapikseli
Wielu ludzi nadal jest przekonana o tym, że im więcej megapikseli ma aparat w telefonie, tym lepsze zdjęcia robi. Nie jest to jednak prawdą. Producenci smartfonów prześcigają się w tym aspekcie, jednak jest to tylko chwyt marketingowy. Liczba megapikseli nie jest żadną gwarancją, jeżeli chodzi o jakość zdjęć robionych przy pomocy aparatu.
Ważnym czynnikiem jest również wielkość matrycy. Jest tak, gdyż najważniejsza jest wielkość pojedynczego piksela. Im rozmiar piksela jest większy, tym lepszej jakości obraz będzie mógł zostać uchwycony. Dotyczy to zwłaszcza fotografii robionych w nie najlepszych warunkach oświetleniowych.
Konstrukcja smartfonów uniemożliwia wyposażenie ich w duże matryce. Z tego powodu, producenci zwiększają liczbę samych megapikseli. Prowadzi to do sytuacji, w której ich liczba się zwiększa, jednak ich rozmiar ulega zmniejszeniu. W takim przypadku lepsze zdjęcia może robić aparat, który ma mniejszą ilość megapikseli, a większy rozmiar pojedynczego piksela.
Przeciętny rozmiar matryc stosowanych w smartfonach to 4.8×3.6 mm. Matryca pełnoklatkowa, potocznie nazywana FF ma wymiary 36×24 mm. Z tego powodu przy takiej samej liczbie megapikseli ich rozmiar na każdej z matryc będzie zupełnie inny. Na matrycy FF wielkość pojedynczego piksela będzie znacznie większa, dzięki czemu otrzymamy lepszą jakość zdjęć (przeczytaj także Rodzaje obiektywów w smartfonie - szerokokątny, teleobiektyw, pomiar głębi, makro).
Zwracaj uwagę na jasność przysłony
Bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na jakość zdjęć jest optyka. Dlatego niezwykle istotnym parametrem jest wartość przysłony określana symbolem f. Im liczba go określająca jest niższa, tym lepiej. Aparat z przysłoną o wartości f/1.8 będzie lepszy, aniżeli ten, który ma f/2.2.
Parametr ten informuje nas, jak duża ilość światła jest wpuszczana do wnętrza aparatu. Im wartość f jest mniejsza, tym szerzej może zostać otwarta przysłona. Im gorsze warunki oświetleniowe, tym istotniejsze będzie to dla jakości robionych przez nas zdjęć.
Oprogramowanie aparatu
Niezależnie od tego, jakie parametry techniczne będzie posiadał nasz aparat w telefonie, bardzo ważne jest działanie oprogramowania. Będzie to tym bardziej istotne, jeżeli jesteśmy amatorami w kwestii fotografowania i zdjęcia będziemy robić bez ingerowania w ustawienia aparatu, które wprowadził producent telefonu.
Za to, jakie finalnie otrzymamy zdjęcie, w dużej mierze odpowiedzialna będzie aplikacja, przy pomocy której będziemy je robić. Sztuczna inteligencja wykorzystywana w tego typu programach nie zawsze działa tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Może się zdarzyć, że zdjęcia będą nazbyt „wygładzone”, nieodpowiednio doświetlone lub kolory będą nazbyt nasycone.
Za jedną z najlepszych aplikacji do robienia zdjęć uważa się tą stworzoną przez firmę Google, czyli GCam. Chociaż używana jest ona domyślnie tylko na smartfonach tego producenta, czyli telefonach Pixel, nic nie stoi na przeszkodzie, by zainstalować ją również u siebie. Dzięki niej możemy otrzymać lepsze zdjęcia niż te robione przy pomocy aplikacji stworzonych przez producentów danego urządzenia.
Na co jeszcze warto zwrócić uwagę przy aparacie
Autofocus
To nic innego jak automatyczne ustawianie ostrości w aparacie. Oznaczany skrótem AF umożliwia robienie ostrych i precyzyjnych zdjęć bez posiadania fachowej wiedzy. Dzięki niemu jesteśmy w stanie zrobić w kilka sekund bardzo wyraźne zdjęcie.
Ustawienie odpowiedniej ostrości może być dokonywane przy pomocy dwóch metod pomiaru. W pierwszym przypadku właściwa ostrość zdjęcia będzie ustawiona dzięki zmierzeniu odległości od fotografowanego obiektu. W drugim wariancie ostrość zdjęcia będzie ustawiona na podstawie pomiaru światła odbitego od fotografowanego przedmiotu.
Stabilizacja obrazu
To, jakie zdjęcia uda nam się zrobić naszym aparatem w telefonie jest również zależne od tego, czy i jaką posiada on stabilizację obrazu. Bez tego zdjęcia mogą wyjść po prostu rozmazane, a nagrane przez nas video może być marnej jakości. Rodzaje stabilizacji obrazu:
- OIS – jest to optyczna stabilizacja obrazu, która przy pomocy żyroskopu wykrywa ruch i dostosowuje system kamery. Gdyby nie to, nawet lekki ruch ręki mógłby spowodować rozmycie zdjęcia. Dzięki temu rozwiązaniu otrzymamy ostrzejsze zdjęcia bez konieczności przycinania obrazu.
- EIS – jest to elektroniczna stabilizacja obrazu, która w celu poprawy jakości zdjęcia wykorzystuje akcelerometr. W tym przypadku to nie fizyczna część odpowiada za wykrywanie ruchów i niwelowanie ich wpływów na zdjęcie, a system. Będzie to zwłaszcza pomocne w przypadku zdjęć robionych w trybie nocnym i tych z zastosowaniem HDR.
- HIS – jest to połączenie dwóch poprzednich systemów, czyli hybrydowa stabilizacja obrazu. Zalety tego typu stabilizacji dostrzeżemy zwłaszcza przy okazji nagrywania filmów video.
Tryb nocny
Warto zwrócić uwagę na to, czy aparat w naszym telefonie posiada tryb nocny. Będzie on przydatny do robienia zdjęć nie tylko nocą, ale także w pomieszczeniach, które są słabo oświetlone. Dzięki niemu nie będziemy musieli posiadać fachowej wiedzy, niezbędnej do zmiany ustawień aparatu w zależności od warunków oświetleniowych.
Przy pomocy trybu nocnego będziemy mogli cieszyć się jasnymi oraz ostrymi zdjęciami. Oczywiście zdjęcia takie nie zawsze muszą nam wyjść idealnie i perfekcyjnie. Wszystko zależy od tego, jak ustawiony został ten tryb przez danego producenta telefonu.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak robić dobrze fotografować telefonem, przeczytaj O czym warto pamiętać, by zrobić dobre zdjęcie smartfonem? Szukasz smartfona z dobrym aparatem? Zapoznaj się z naszymi propozycjami: Telefony z dobrym aparatem
Komentarze
Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.