Spis treści
Rodzaj obiektywu: Szerokokątny
Obiektywy o kącie widzenia około 40-50°, tzw. obiektywy normalne, najlepiej odpowiadają naturalnemu postrzeganiu perspektywy przez człowieka. Z drugiej strony, obiektyw szerokokątny ma krótszą ogniskową i szerszy kąt widzenia. Obiekty znajdujące się w dużej odległości są pokazywane w mniejszym rozmiarze, dlatego szeroki kąt zmniejsza skalę obrazu przy tej samej odległości od obiektu. W praktyce skutkuje to również dużą głębią ostrości charakterystyczną dla zdjęć szerokokątnych. Obiektyw szerokokątny ma więc właściwości przeciwne do teleobiektywu. Do obiektywów szerokokątnych zalicza się również obiektywy typu rybie oko (fisheye).
Fotografując lub filmując obiektywem szerokokątnym trzeba pamiętać, że jego ogniskowa jest znacznie mniejsza/krótsza niż ogniskowa normalnego obiektywu. Pozwala to na uchwycenie znacząco większej części fotografowanej lub filmowanej przestrzeni, co jest bardzo przydatne w przypadku uwieczniania architektury, wnętrz i rozległych krajobrazów, od których i dla których właściciel smartfonu może nie być w stanie przenieść się na tyle daleko, by zrobić to normalnym obiektywem (przeczytaj także O czym warto pamiętać, by zrobić dobre zdjęcie smartfonem?).
Innym zastosowaniem obiektywu szerokokątnego jest celowe podkreślenie różnicy w rozmiarze lub odległości między obiektami na pierwszym planie a tłem. Bliższe obiekty wydają się bardzo duże, a obiekty w umiarkowanej odległości wydają się małe i odległe. Takie przerysowanie względnych rozmiarów może być wykorzystane do uczynienia obiektów pierwszego planu bardziej widocznymi i wyraźnymi, jednocześnie przechwytując pomniejszone, ale za to wszystkie szczegóły rozległego tła.
Rodzaj obiektywu: Pomiar głębi
Głębia ostrości to odległość między najbliższymi i najdalszymi obiektami, które są w akceptowalnie dobrej ostrości (dobrze je widać) na zdjęciu lub filmie zrobionym smartfonem. W przypadku smartfonów, które mogą ustawiać ostrość tylko na jednej odległości obiektu naraz, głębia ostrości to odległość między najbliższymi i najdalszymi obiektami, które są w akceptowalnie dobrej, wyraźnej widoczności. Współczesne smartfony dysponują potężną mocą obliczeniową i są w stanie w czasie rzeczywistym ustalić, jaka głębia ostrości jest w danym momencie dostępna. Do tego celu wykorzystywany jest prosty efekt optyczny – paralaksa, czyli różne widzenie różnych obrazów tego samego obiektu obserwowanych z różnych kierunków i naprawdę precyzyjne wyliczenie na tej podstawie rzeczywistej odległości od niego. Do tego całkowicie wystarcza kilkumilimetrowa odległość pomiędzy obiektywami smartfonu! Aparat sam to sobie wyliczy i – ciągle w czasie rzeczywistym – odpowiednio dostosuje optykę do fotografowanych albo filmowanych obiektów (przeczytaj także Aparat w telefonie - co warto o nim wiedzieć?).
Rodzaj obiektywu: Teleobiektyw
Teleobiektyw to lornetka dla smartfonu, która w dodatku może być bardzo silna. Jeśli jest używany i stosowany prawidłowo, różne motywy można obejrzeć bardzo dokładnie i wyraźnie. Nie ma znaczenia, czy obiekt znajduje się bardzo blisko, czy bardzo daleko. Teleobiektyw jest szczególnie popularny przy fotografowaniu zwierząt i sportu. Szczególnie w fotografii/filmowaniu zwierząt możliwe są ciekawe ujęcia, bo znajdując się daleko, nie płoszymy ich. Nowoczesne teleobiektywy doskonale sprawdzają się również w zdjęciach portretowych. Dzięki odpowiedniej technologii twarze są rejestrowane w najlepszej jakości. Nie ma znaczenia, czy zdjęcia są wykonywane z zoomem, czy bez niego.
Teleobiektyw może być używany na wiele sposobów i może być używany do różnych sesji zdjęciowych, czy filmowych. Teleobiektyw charakteryzuje się specjalną konstrukcją. Z reguły ma nowoczesne soczewki skupiające i rozpraszające. Efekt końcowy to znaczne i bardzo znaczne zbliżenie – jak w dobrej lornecie. Charakterystyczna dla tego typu obiektywu jest niewielka głębia ostrości, co zapewnia taki istotny efekt, że dobrze zrobione zdjęcia i filmy są wykonywane bez zniekształceń. Motywy wyglądają precyzyjnie, bardzo dokładnie i niezbyt płasko. Ważne jest i to, że jeśli warunki oświetleniowe są optymalne, teleobiektyw może być używany nawet bez statywu (rozmazanie szczegółów).
Rodzaj obiektywu: Makro
Makrofotografia to ekstremalna fotografia zbliżeniowa, zwykle bardzo małych obiektów i żywych organizmów, takich jak owady, w której rozmiar obiektu na zdjęciu jest większy lub dużo większy niż naturalna jego wielkość. Makrofotografia odnosi się również do sztuki robienia po prostu bardzo dużych fotografii. W smartfonie chodzi jednak o to, by móc sfotografować lub sfilmować bardzo małe obszary i/lub obiekty. Do tego potrzebny jest dodatkowy mały obiektyw, który działa podobnie do szkła powiększającego. Dodany/przymocowany do obiektywu smartfonu tak, że nie będzie pokazywał czarnych krawędzi na wyświetlaczu.
Należy bardzo zbliżyć się do obiektu z takim dodatkowym systemem optycznym. W zależności od smartfonu i wbudowanego aparatu są to odległości między ok. 2 a 5 cm, ale raczej 2. Przy takich ograniczeniach oczywiste jest, że można użyć tej techniki do fotografowania nieruchomych lub powolnych obiektów. Biedronka powinna być OK, pająk czyhający w swojej sieci może również, mrówka, mucha lub ważka już raczej nie… Ponadto smartfon nie ma uchwytu i mimo długiego treningu nie pasuje zbyt dobrze do dłoni. Jest to zatem dość kłopotliwa sprawa, aby ustawić aparat, ustawić ostrość, a następnie odpowiednio go uruchomić. Ale dla chcącego nie ma nic trudnego…
Szukasz telefonu z dobrym aparatem? Zapoznaj się z naszymi propozycjami: Telefony z dobrym aparatem
Komentarze
Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.