OK Google - jak z nim rozmawiać?

OK Google - jak z nim rozmawiać? (google)

"Cześć, w czym mogę pomóc?" - tak wita wszystkich użytkowników telefonów z systemem operacyjnym Android Asystent Google. Poznaj swojego Asystenta Google i dowiedz się, jak może Ci pomóc w pełni wykorzystać potencjał Twojego smartfona!

Asystent Google - co to jest?

Asystent Google (oryginalna nazwa w języku angielskim: Google Assistant) to stworzona przez Google aplikacja, pełniąca funkcję inteligentnego asystenta osobistego. Obecnie dostępne są wersje Asystenta na urządzenia mobilne oraz systemy smart home (inteligentne urządzenia domowe).

Użytkownik może prowadzić z Asystentem Google dwustronną konwersację, używając do tego celu zarówno komend głosowych, jak i pisemnych. Program potrafi m.in.:

  • odpowiadać na zadawane przez użytkownika pytania,
  • wyszukiwać na żądanie informacje w Internecie za pomocą wyszukiwarki Google,
  • zarządzać kalendarzem użytkownika,
  • wykonywać notatki głosowe,
  • zarządzać inteligentnymi urządzeniami, zintegrowanymi w system smart home,
  • rozpoznawać przedmioty za pomocą kamery,
  • a nawet wykonywać tłumaczenie w czasie rzeczywistym!

To tylko część możliwości Asystenta - jego oprogramowanie jest cały czas rozwijane i wzbogacane o nowe komendy i funkcje.

Wciąż pojawiają się również nowe wersje językowe. Obecnie z Asystentem Google porozmawiasz nie tylko po angielsku (wersja podstawowa) ale także m.in. po  francusku, hiszpańsku, koreańsku, niemiecku czy w hindi. Oraz, oczywiście, po polsku - Asystent Google oficjalnie pojawił się w naszym kraju 16 stycznia 2019.

Asystent Google - jak włączyć?

Jak korzystać w praktyce z Asystenta Google? Pierwszym krokiem musi być jego uruchomienie.

Pierwsze uruchomienie Asystenta Google na telefonie z Androidem jest możliwe wyłącznie przez naciśnięcie i przytrzymanie przycisku ekranu głównego. Po skonfigurowaniu programu po pierwszym uruchomieniu za pomocą funkcji Voice Match możliwa jest aktywacja Asystenta za pomocą komendy głosowej.

Jak włączyć Asystenta Google po polsku? Wystarczy powiedzieć "OK Google"! Po zgłoszeniu się Twojego osobistego Asystenta od Google dalsze komendy możesz wydawać mu już za pomocą głosu lub pisma. Co szczególnie istotne, aktywacji Asystenta za pomocą komendy "OK Google" możesz dokonać nawet na zablokowanym telefonie.

Asystent Google reaguje na Twoje komendy głosowe nawet na zablokowanym telefonie
Asystent Google reaguje na Twoje komendy głosowe nawet na zablokowanym telefonie

Jak wyłączyć Asystenta Google?

Asystent Google to przydatna i kochana przez użytkowników telefonów z systemem Android aplikacja. Czasami jednak konieczne może okazać się jego wyłączenie (np. kiedy bierzesz udział w ważnym spotkaniu i nie chcesz ryzykować przypadkowego uruchomienia Asystenta).

Aby czasowo wyłączyć Asystenta Google w smartfonie:

  1. Wejdź w aplikację Google.
  2. Otwórz "Ustawienia".
  3. Kliknij w przycisk "Asystent" w sekcji "Asystent Google".
  4. Na samym dole rozwijanej listy, która pojawi się po naciśnięciu przycisku "Asystent Google" znajdziesz przycisk "Telefon".
  5. Kliknij przycisk "Telefon", a następnie wyłącz funkcję "Asystent Google".

Wyłączenie Asystenta Google w opisany powyżej sposób nie skutkuje jego permanentną deinstalacją. W każdej chwili możesz przywrócić jego funkcjonowanie, powtarzając kroki z listy powyżej!

Asystent Google - komendy

Asystent Google może pomóc Ci w różnych codziennych sytuacjach. Wystarczy tylko wydać mu odpowiednie polecenie lub zadać pytanie!

Poniżej scharakteryzujemy najbardziej przydatne i popularne komendy, jakie możesz wydać swojemu inteligentnemu Asystentowi od Google.

"OK Google, skonfiguruj moje urządzenie!"

To polecenie umożliwi Ci wyszukanie, zsynchronizowanie i skonfigurowanie każdego urządzenia z systemem Android i Bluetooth w pobliżu Twojego telefonu.

"OK Google, jaka dzisiaj będzie pogoda?"

Sens tej komendy jest oczywisty dla każdego. Warto jednak wiedzieć, że Asystent Google jest aplikacją prawdziwie inteligentną - pytanie o pogodę możemy zadawać mu na wiele sposobów. Na przykład tak:

  •       OK Google, czy dzisiaj będzie padało?
  •       OK Google, czy mam wziąć parasol?
  •       OK Google, ile stopni będzie dziś w…?

"OK Google, co to za utwór?"

Tak, Twój smartfon może rozpoznać, jaki utwór jest na nim odtwarzany (pod warunkiem zezwolenia Asystentowi Google na dostęp do mikrofonu) i podać Ci jego tytuł i wykonawcę. Oraz wyszukać w Internecie dowolne inne dane na jego temat!

Asystent Google potrafi też rozpoznać piosenkę po kilku zaśpiewanych, zanuconych lub nawet zagwizdanych przez Ciebie taktach. To dopiero funkcja smart!

Pula problemów, które może rozwiązać Asystent Google zdaje się być nieograniczona
Pula problemów, które może rozwiązać Asystent Google zdaje się być nieograniczona

"OK Google, jak mam na imię?"

W odpowiedzi Asystent poda nam imię lub pseudonim, jakim przedstawiliśmy mu się w czasie konfiguracji. Jeśli tego nie zrobiliśmy, aplikacja zapyta się o to, jak nas nazywać.

"OK Google, opowiedz jakiś kawał!"

No dobrze, żarty na bok… Asystent Google opowiada kawały!

Żarty Asystenta pochodzą ze stale rozrastającej się bazy dowcipów, na bieżąco rozszerzanej przez programistów Google. Poczucie humoru, jakie prezentują zawarte w niej kawały jest, delikatnie mówiąc, specyficzne. Repertuar komediowy Asystenta ma zarówno swoich zagorzałych zwolenników (głównie ludzi, których śmieszy humor abstrakcyjny i gry słowne), jak i przeciwników (którzy uważają dowcipy Google za typowe "suchary"). I jedni, i drudzy generują jednak ogromne ilości memów i postów w mediach społecznościowych na temat kawałów, opowiadanych przez swojego Asystenta. Dzięki temu sztuczna inteligencja Google jest teraz jednym z najpopularniejszych stand-uperów światowego Internetu!

***

Omówione powyżej komendy nie wyczerpują całego bogactwa możliwości i funkcji Asystenta Google. Jak więc poznać je wszystkie? Uruchom Asystenta na swoim telefonie i zacznij z nim rozmawiać!

Komentarze

piotr 1 rok temu
Fajna sprawa. Sztuczna inteligencja to przyszłość nowych produktów. Tylko oby nie okazała się strzałem w stopę.
Tylko zalogowani użytkownicy mogą ocenić komentarz. Zarejestruj się

Dołącz do dyskusji i podziel się swoim zdaniem na temat artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.