Powstał specjalny numer, na który można zgłaszać podejrzane SMSy

Powstał specjalny numer, na który można zgłaszać podejrzane SMSy (rawpixel)

SMSy z podejrzanymi linkami to częsty sposób na wyłudzanie danych lub pieniędzy. CERT Orange Polska uruchamia specjalny numer, pod który można zgłaszać takie niebezpieczne wiadomości.

Jak zgłosić podejrzaną wiadomość?

Linki, które przekierowują do fałszywych stron to częsty sposób oszustwa (czyt. więcej o pishingu). Czasem może to być serwis wyglądający jak bankowy, a zalogowanie się do niego może skutkować utratą pieniędzy. Bywają również wiadomości informujące o dopłacie do przesyłki lub wymagające weryfikacji naszych danych. Aby ukrócić takie oszustwa CERT Orange Polska uruchomił specjalny numer 508 700 900, na który należy przesłać podejrzaną wiadomość. 

"– Zdarza się, że jednego dnia blokujemy blisko 200 domen phishingowych – mówi Robert Grabowski, szef CERT Orange Polska. – Skala zjawiska jest ogromna, dlatego stawiamy na prosty i szybki sposób zgłaszania fałszywych stron i wiadomości poprzez przekazanie ich na numer 508 700 900 – dodaje ekspert."

Orange uruchomił specjalny numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości
Orange uruchomił specjalny numer do zgłaszania podejrzanych wiadomości

Numer ten nie służy to dzwonienia, ani wymieniania SMSów. System wychwytuje z przesłanych wiadomości linki, które następnie trafiają do systemów bezpieczeństwa Orange. Po weryfikacji i potwierdzeniu, że strona, do której kieruje link jest niebezpieczna, dostęp do niej zostaje zablokowany. Wysłanie wiadomości na numer 508 700 900 jest bezpłatne dla klientów Orange i nju mobile.

Masz wątpliwości co do numeru, z którego otrzymałeś wiadomość lub masz połączenie? Sprawdź go na naszej stronie Kto dzwonił?

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.