Bluetooth w telefonie – prosta i ważna funkcja

Bluetooth w telefonie – prosta i ważna funkcja (shutterstock)

Bluetooth to stosowany na masową skalę system krótkodystansowej, lokalnej łączności bezprzewodowej pomiędzy właściwie dowolnymi urządzeniami elektronicznymi: od klawiatur, drukarek, myszy, a nawet słuchawek, poprzez różne urządzenia mobilne - smartfony, smartwatche, po wielkie systemy audio-video.

Bluetooth - co to jest i do czego służy?

Dziwna nazwa "Bluetooth" pochodzi od duńskiego króla - Haralda Sinozębego (Harald Blåtand). Po angielsku Harald Bluetooth, który doprowadził do zjednoczenia wrogich sobie części Norwegii, Szwecji i Danii. Stąd też symbol Bluetooth składa się z runicznego splotu inicjałów HB.

Bluetooth to standard radiowy, który umożliwia przesyłanie na niewielkie odległości dowolnych danych: od prostej i skutecznej komunikacji pomiędzy różnymi urządzeniami peryferyjnymi jednostek centralnych po streaming muzyki i filmów. Dzięki temu dwa urządzenia sparowane przez Bluetooth można połączyć ze sobą bez użycia kabla. Gdy te dwa urządzenia są połączone, nie można nawiązać dalszych połączeń Bluetooth. Tak więc połączenie Bluetooth to bardzo ekskluzywna sprawa. Na przykład dzięki WLAN router WLAN może nawiązać połączenie z wieloma laptopami i smartfonami, a następnie zaopatrzyć wszystkie te urządzenia w sygnał radiowy, a urządzenia mogą nawet komunikować się ze sobą. Nie jest to możliwe w przypadku Bluetooth. Dopiero po zakończeniu połączenia Bluetooth między dwoma urządzeniami, te dwa urządzenia mogą nawiązać nowe połączenie Bluetooth z innymi urządzeniami trzecimi. Pomyśl więc o Bluetooth jako o monogamicznym, bardzo lojalnym związku: kolejny dopiero po rozwodzie z poprzednim.

Bluetooth jest bardzo rozpowszechniony, zwłaszcza w świecie telefonów komórkowych i smartfonów. W rzeczywistości został on w dużej mierze opracowany przez producentów telefonów komórkowych w latach 90. ubiegłego wieku, głównie po to, by umożliwić podłączenie do telefonu komórkowego innych urządzeń. Jest szczególnie często wykorzystywany w zestawach głośnomówiących: smartfon automatycznie łączy się z systemem głośnomówiącym w samochodzie, gdy tylko kierowca wsiądzie do pojazdu. Inną formą bezprzewodowego przesyłania plików pomiędzy urządzeniami jest technologia NFC (przeczytaj więcej na NFC w smartfonie - co warto o tym wiedzieć?)

Jak Bluetooth działa od strony technicznej?

  1.     Urządzenia Bluetooth w telefonie mają wbudowany układ scalony, który może wysyłać i odbierać sygnały Bluetooth.
  2.     Każde urządzenie Bluetooth ma unikalny 48-bitowy numer seryjny, który wysyła do świata zewnętrznego, gdy Bluetooth jest włączony.
  3.     Inne urządzenia Bluetooth rozpoznają numer seryjny i mogą się z nim połączyć, pod warunkiem, że użytkownik wyrazi na to zgodę.

Jak włączyć Bluetooth w telefonie?

Procedura łączenia dwóch urządzeń Bluetooth jest zawsze taka sama. Załóżmy, że chcesz podłączyć smartfon do głośnika Bluetooth:

  1.   Na urządzeniach z Androidem upuść górny pasek stanu i aktywuj ikonę Bluetooth. Na iPhonie otwórz Ustawienia i naciśnij "Bluetooth", aby włączyć tę funkcję.
  2.   Dodatkowo musisz także nacisnąć określony przycisk na głośniku Bluetooth, aby włączyć Bluetooth.
  3.   Następnie smartfon pokaże, jakie urządzenia Bluetooth znalazł w okolicy. Wybierz głośnik.
  4.   W niektórych przypadkach nadal będziesz musiał wprowadzić kod weryfikacyjny na urządzeniu, aby umożliwić połączenie Bluetooth. Ten kod zostanie wyświetlony na innym urządzeniu. Po prostu trzeba go wpisać.
Bluetooth jest bardzo wygodnym rozwiązaniem komunikacji bezprzewodowej (fot. shutterstock)
Bluetooth jest bardzo wygodnym rozwiązaniem komunikacji bezprzewodowej (fot. shutterstock)

Jaki zasięg ma Bluetooth?

W przeciwieństwie do innych technologii bezprzewodowych, technologia Bluetooth została zaprojektowana w celu obsługi szerokiej gamy dostępnych pasm między dwoma urządzeniami i zapewnia programistom ogromną elastyczność w opracowywaniu rozwiązań bezprzewodowych, które najlepiej odpowiadają potrzebom konkretnego przypadku użycia. Uniwersalność kosztuje - przeciętny zasięg jest kilkumetrowy.

Jednak odległość, na jaką działają połączenia Bluetooth dla użytkownika odgrywa ważną rolę. Bluetooth służy głównie do bezprzewodowego przesyłania strumieniowego muzyki (słuchawki, głośniki), ale to mogą być gry, połączenie ze stacjonarnym PC, lub coś podobnego. Większość nowoczesnych urządzeń obsługujących Bluetooth korzysta z wersji 4.0, 4.1 lub 4.2. Mają maksymalny zasięg około 10 metrów. Taki przeciętny zasięg jest mniejszy przez obecność innych sygnałów radiowych lub przede wszystkim przeszkód, takich jak ściany lub meble. Jednak w obrębie pokoju, mieszkania Bluetooth prawie zawsze działa niezawodnie.

W przypadku Bluetooth 5.0 zasięg znacznie wzrasta - do 40 metrów. Teoretycznie pozwala to na podłączenie urządzeń w całym domu przez Bluetooth, co prawdopodobnie będzie szczególnie interesujące w przypadku aplikacji inteligentnego domu. Aby jednak połączenie Bluetooth 5.0 działało między dwoma urządzeniami, oba muszą obsługiwać ten standard.

Co zrobić jeśli Bluetooth nie wykrywa urządzeń?

  1.   Upewnij się, że urządzenia, które chcesz połączyć ze sobą przez Bluetooth, są wystarczająco blisko siebie. Za punkt odniesienia dla maksymalnego zasięgu uważa się około dziesięciu metrów, ale bez przeszkód, takich jak ściany lub meble. Jeśli chcesz sparować urządzenie Bluetooth z komputerem lub smartfonem w innym pomieszczeniu, prawdopodobnie zasięg będzie krótszy.
  2.   Upewnij się, że na obu urządzeniach Bluetooth jest naprawdę włączony. PC-ty lub smartfony mogą wymagać udostępniania w ustawieniach, aby można je było połączyć z innymi urządzeniami. Ponadto w przypadku telefonów komórkowych lub laptopów przełączonych w tryb samolotowy wszystkie połączenia bezprzewodowe są wyłączone i zwykle wymagają ręcznego ponownego włączenia (przeczytaj więcej o trybie samolotowym).
  3.   Może nie być konieczne przełączanie głośników lub słuchawek w tryb parowania, dopóki nie naciśniesz przycisku, nawet jeśli Bluetooth jest włączony. Ten mechanizm bezpieczeństwa uniemożliwia łatwy dostęp do sprzętu z zewnątrz.
  4.   Jak samo określenie czynności wskazuje, urządzenia Bluetooth można zwykle sparować tylko z jednym terminalem – tworzą parę. Jeśli ma to być twój smartfon, inne połączenie musi być zakończone.
  5.   W niektórych przypadkach ponowne uruchomienie smartfonu może pomóc w rozwiązaniu problemów z połączeniem. Jeśli urządzenie obsługujące technologię Bluetooth nie pojawia się na liście urządzeń podłączanych do telefonu komórkowego, wyłącz usługę bezprzewodową, a następnie włącz ją ponownie. Jeśli nic nie pomaga, najlepiej zrestartować cały system.
  6.   Być może błąd sieci jest powodem, dla którego nie można sparować urządzenia Bluetooth ze smartfonem. W takim przypadku możesz zresetować ustawienia sieci telefonu. Aby to zrobić, w ustawieniach wybierz pozycję menu "Ogólne" na iOS lub "ogólne zarządzanie" na Androidzie, a następnie dotknij "Resetuj". Teraz wybierz opcję "Zresetuj ustawienia sieciowe", a zostaną one zresetowane. Następnie musisz je ponownie skonfigurować i możesz ponownie spróbować się połączyć.
  7.   Co więcej, możliwe jest również, że urządzenie Bluetooth nie zostanie znalezione z powodu problemu technicznego z nadajnikiem lub odbiornikiem. W takim przypadku niestety nie pozostaje nic innego, jak skontaktować się z producentem lub specjalistycznym warsztatem, który naprawi urządzenie.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.