Składany smartfon - jaki najlepiej kupić?

Składany smartfon - jaki najlepiej kupić? (Unsplash)

Idea telefonu składanego/z klapką, czyli maksymalnie dwukrotnej różnicy powierzchni w stanie złożonym a gotowym do użycia, ciągle nie jest martwa. Po prostu dotyczy dzisiejszych rozwiązań, czyli smartfonów.

Powierzchnia ekranu i poręczność

Im większy ekran, ze specjalnym uwzględnieniem funkcji dotykowej, tym lepiej. Tablet jest lepszy od smartfonu, ale mniej poręczny i trudniej go nosić przy sobie, a jeszcze większy laptop to już inna bajka. Jednak rozsądny kompromis da się osiągnąć, chociaż w przypadku smartfonu znalezienie pewnego, niezawodnego i trwałego rozwiązania, pozwalającego go rozłożyć/złożyć jest technicznie i technologicznie niewykle trudne. Udaje się to nielicznym, a efekty są problematyczne.

Samsung Galaxy Z Flip 3

Od dobrych kilku lat Samsung jest pionierem nowoczesnych definicji "telefonu składanego/z klapką" z w pełni elastycznymi wyświetlaczami Samsunga. Samsung Galaxy Z Flip 3 to najnowsza iteracja, z pięknym designem, w którym elastyczny wyświetlacz oznacza, że możesz złożyć pełnowymiarowy smartfon na pół, tak jak w telefonie z klapką. Gdy jest w pełni rozłożony, wygląda jak jeden pojedynczy ekran. Możesz jednak złożyć połówki razem, aby zaoszczędzić trochę miejsca w kieszeni. Galaxy Z Flip 3 zawiera kilka flagowych specyfikacji i jest bezsprzecznie najbardziej "premium" telefonem z klapką dostępnym obecnie. W związku z tym jego specyfikacje są o wiele bardziej imponujące, z systemem operacyjnym Android 10, ośmiordzeniowym procesorem Snapdragon 888 5G i 8 GB pamięci RAM. Ma rozdzielczość 1080 x 2640 i wyświetlacz 6.7"- oczywiście po rozłożeniu - oraz warianty pamięci 128GB i 256GB.

Samsung Galaxy Z Flip 3 5G
Składany Samsung Galaxy Z Flip 3 5G

Motorola Razr 5G

Oryginalna Motorola Razr była fajnie wyglądającym, ale nieporęcznym telefonem ze słabym aparatem i kiepską baterią. Następczyni Razr 5G, rozwiązuje wiele z tych problemów. Ma lepszy zawias, znacznie lepszy aparat i większą baterię z turbodoładowaniem (przeczytaj także Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?). Po odwróceniu ekran rozciąga się od góry do dołu, podobnie jak Galaxy Z. Bardzo sympatyczną i przydatną funkcjonalnością jest zewnętrzny wyświetlacz "Quick View", który pozwala szybko zarządzać biznesem telefonicznym. To jest najnowszy model, więc specyfikacje są bardzo dobre. Ma ośmiordzeniowy procesor Snapdragon 765G 5G, wyświetlacz 6.2", 8 GB pamięci RAM i imponujące 256 GB pamięci wewnętrznej.

Motorola Razr 5G
Motorola Razr 5G ze składanym ekranem

Samsung Galaxy Z Fold 3

Jest to składany smartfon południowokoreańskiego producenta Samsung Electronics. Został zaprezentowany 11 sierpnia 2021 roku wraz z Galaxy Z Flip 3 i Samsung Galaxy Watch 4. Podobnie jak Galaxy Z Fold 2, Z Fold 3 składa się z dwóch części,  połączonych zawiasem. Po lewej stronie znajduje się element kamery, po prawej stronie znajduje się ponownie zewnętrzny wyświetlacz z przednią kamerą. Wewnątrz znajduje się duży wyświetlacz w formacie tabletu. Można również zauważyć lekkie zagięcie w środku. W środku mamy drugą przednią kamerę, która jest instalowana po raz pierwszy w urządzeniu Samsung pod wyświetlaczem. Czas pracy baterii stał się znacznie bardziej stabilny w porównaniu do swojego poprzednika. Jest to pierwszy składany smartfon z certyfikatem IP, czyli zabezpieczony przed wodą. Samsung wykorzystuje również nowy stop aluminium, który sprawia, że rama jest o 10% bardziej odporna. Kamera i wyświetlacz są z tyłu aparatu z ultraszerokokątnym aparatem o rozdzielczości 12 megapikseli, 12-megapikselowym aparatem głównym i 12-megapikselowym teleobiektywem (przeczytaj także Rodzaje obiektywów w smartfonie - szerokokątny, teleobiektyw, pomiar głębi, makro). Ma również 10-megapikselowy aparat przedni na zewnątrz i wewnątrz za pośrednictwem 4-megapikselowego przedniego aparatu pod wyświetlaczem. Rozłożony ma 7,6-calowy wyświetlacz wewnątrz i 6,2-calowy wyświetlacz na zewnątrz. Oba mają częstotliwość odświeżania 120 Hz.

Samsung Galaxy Z Fold 3
Samsung Galaxy Z Fold 3 rozkładany jak książka

Huawei P50 Pocket

Smartfony wyrównały się. Jeśli spojrzysz na projekt i karty katalogowe nowoczesnych urządzeń, znajdziesz tylko kilka różnic między poszczególnymi modelami oprócz nazwy. Inaczej jest ze składanymi smartfonami. Tutaj producenci wciąż eksperymentują do woli i próbują znaleźć idealny format. Do tej pory z tej radości eksperymentowania wyłoniły się dwa wielkie archetypy: smartfon, który można otworzyć na tablet, oraz smartfon, który można złożyć. Huawei P50 Pocket to ten drugi wariant. Duży 6,9-calowy wyświetlacz jest złożony w środku, a tym samym quasi-kwadratowy. W tej formie Kieszeń P50 jest oczywiście grubsza niż zwykły smartfon, ale ma znacznie mniejszą powierzchnię, z której powinno skorzystać wiele kieszeni spodni. W porównaniu do klasycznych składanych telefonów otwieranie i zamykanie tego smartfonu jest nieco mniej gładkie, ponieważ jest znacznie większy. Nawet w stanie całkowicie rozłożonym ciągle widoczna jest fałda i czasami wydaje się, że telefon nie otwiera się do 180 stopni. Ale powstały gigantyczny wyświetlacz robi wrażenie.

Huawei P50 Pocket
Elegancki Huawei P50 Pocket

Oppo Find N

Po Samsungu i Huawei, również Oppo wprowadza na rynek składany smartfon. W Oppo Find N działa system "małego tabletu". Tak więc smartfon jest z przodu, a tył składa się w mały tablet. Co więcej, Oppo wybiera nieco inne podejście. Chiński producent buduje swoją składaną konstrukcję z nieco mniejszą podstawą niż inni producenci, aby urządzenie było bardziej kompaktowe. To działa bardzo dobrze. Pomimo grubości 16 mm po złożeniu, Find N wygląda na bardzo kompaktowy. Powierzchnia jest również nieco większa niż wbudowany wyświetlacz 5,5 cala. Rozdzielczość wynosi 988 × 1972 pikseli, co czyni go małym rozmiarem z dobrą gęstością pikseli. Ogólnie rzecz biorąc, miło jest znów trzymać w dłoni smartfon, który nie wygląda tak ogromnie. To, że Fold N dobrze leży w dłoni, jest również związane z obsługą. Składana konstrukcja jest solidna i wygląda bardzo dobrze. Rama Fold N jest wykonana z aluminium, wyświetlacz i tył są wykonane ze szkła Gorilla Glass, a tył jest pięknie matowy.

Oppo Find N
Oppo Find N jak mały tablet

Jeśli nie wiesz, na jaki telefon się zdecydować, skorzystaj z naszej porównywarki telefonów.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.