Czy trzeba mieć oryginalną ładowarkę do telefonu?

Czy trzeba mieć oryginalną ładowarkę do telefonu? (pixabay)

"Smartfon można bezpiecznie ładować tylko oryginalną ładowarką!". Czy to kolejny technologiczny mit, czy może złota zasada odpowiedzialnego użytkowania Twojego urządzenia mobilnego? Sprawdzamy!

Czy smartfon można naładować inną ładowarką, niż oryginalna? 

Krótka odpowiedź na to pytanie brzmi: tak. Obecnie większość ładowarek telefonicznych posiada na pierwszy rzut oka identyczną końcówkę miniUSB. Zdecydowana większość urządzeń ładujących jest więc obecnie kompatybilna nie tylko z innymi modelami tej samej marki, ale nawet z urządzeniami marek konkurencyjnych.

 To, że naładowanie smartfona jest technicznie możliwe przy użyciu ładowarki innej niż oryginalna nie oznacza jednak, że to dobry pomysł.

Dlaczego nie powinno się ładować telefonu przy użyciu ładowarki innej, niż oryginalna? 

Nawet jeśli kable i końcówki miniUSB ładowarek są do siebie podobne na zewnątrz, to ani nie oznacza to automatycznie, że są one podobne do siebie wewnątrz, ani tego, że identycznie działają.

Telefony różnych marek mają różną budowę układów zasilających i różne wymagania co do napięcia i natężenia prądu, dostarczanego do nich przez ładowarkę. Można to łatwo zaobserwować, podłączając do smartfona niededykowaną ładowarkę. Najczęściej będzie ona albo ładować telefon przez bardzo długi czas, (jeśli dostarczany przez nią prąd będzie miał moc słabszą, niż ta, jakiej potrzebuje smartfon) albo doprowadzi do znacznego przegrzania urządzenia (jeśli z kolei napięcie pochodzącego z niej prądu jest większe, niż  wytrzymałość baterii). W skrajnych przypadkach ładowanie urządzenia mobilnego prądem o zbyt dużej mocy może doprowadzić nawet do trwałego uszkodzenia jego akumulatora i innych układów wewnętrznych. Skutek ten jest niemal gwarantowany w przypadku wielokrotnego i konsekwentnego ładowania smartfona ładowarką generującą prąd o zbyt dużej mocy.

W przypadku dużej niekompatybilności urządzenia zasilającego i smartfona możliwe są także groźniejsze konsekwencje używania nieoryginalnej ładowarki. Zdarzały się już wypadki porażenia prądem podczas odbierania telefonu podłączonego do niededykowanego zasilacza, zwarć prowadzących do uszkodzeń domowej instalacji elektrycznej, a nawet… wybuchów ładowanego urządzenia lub pożarów!

Czy kupując tańszy zamiennik ładowarki na pewno zaoszczędzimy?
Czy kupując tańszy zamiennik ładowarki na pewno zaoszczędzimy?

A co z tańszymi zamiennikami oryginalnych ładowarek? 

Jasne jest, że ładowanie smartfona urządzeniem zasilającym innej marki (lub nawet innego modelu tej samej marki) to zdecydowanie zły pomysł. Czy jednak zamiast urządzeń oryginalnych nie można używać ich tańszych zamienników lub tzw. ładowarek uniwersalnych?

Problem z tego typu urządzeniami jest jeden. Są często bardzo niskiej jakości, a ich certyfikaty niekoniecznie są prawdziwe. Dotyczy to zwłaszcza zamienników ładowarek produkcji chińskiej. Ich używanie może doprowadzić do równie groźnych konsekwencji, co w przypadku ładowania smartfona zasilaczem od innego producenta lub innego modelu tego samego producenta.

Kupując ładowarkę, stawiaj na jakość! 

To banał, ale nigdy dość jego powtarzania. Ładując smartfon zawsze korzystaj z oryginalnego zasilacza, opracowanego przez producenta z myślą o Twoim modelu. W ten sposób nie tylko dłużej będziesz się cieszył sprawnym urządzeniem, ale zadbasz też o swoją kieszeń i bezpieczeństwo! Pamiętaj też o zasadach prawidłowego ładowania telefonu: Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.