Jak wybrać telefon dla seniora?

Telefon dla seniora (Unsplash)

Dziś coraz więcej seniorów chcąc ułatwić sobie komunikację z najbliższymi, wchodzi w posiadanie telefonów komórkowych. Dodatkowo jest to również dla nich pewnego rodzaju zabezpieczenie na wypadek nagłej sytuacji, w której osoba starsza będzie potrzebowała pomocy (dlatego warto wybierać modele posiadające przycisk SOS). Czym kierować się wybierając telefon dla seniora?

Co powinien posiadać telefon dla seniora?

Współczesne modele telefonów komórkowych posiadają mnóstwo mniej lub bardziej praktycznych funkcji, jednak jest wiele osób, które nie wyobrażają sobie codziennego funkcjonowania bez nich. Młodzi ludzie korzystają z telefonów nie tylko w celach komunikacyjnych, ale również traktują je jako narzędzie do pracy czy rozrywki.
W przypadku osób starszych, wybierając telefon komórkowy, należy kierować się nieco innymi czynnikami. Dla nich najważniejsze jest przede wszystkim to, by aparat posiadał duże klawisze (łatwe w użytkowaniu), duży i czytelny wyświetlacz (starsze osoby często mają problem ze wzrokiem), dobrą baterię czy solidny głośnik. Dobrym rozwiązaniem będą również te modele, które posiadają wbudowany przycisk SOS.

W przypadku wyświetlacza telefonu, z którego będzie korzystała osoba starsza, należy zwrócić uwagę nie tylko na jego rozmiar, ale również na styl stosowanych czcionek, które powinny być wyraziste i kontrastowe, dzięki czemu prezentowane treści będą bardziej czytelne, a patrzenie na wyświetlacz nie będzie dodatkowo obciążało wzroku.

Wybierając smartfon dla seniora, poza parametrami technicznymi warto zwrócić również uwagę na opinie innych użytkowników, które naprawdę w wielu przypadkach są pomocne w podjęciu ostatecznej decyzji. Czytając opinie, warto zwrócić uwagę na to, co użytkownicy piszą o trwałości i baterii. W przypadku seniorów powinna zapewniać możliwość prowadzenia długich rozmów. Dobrym pomysłem może być również wybór modelu ze specjalną podstawką ładującą - w takim przypadku można zyskać pewność, że senior przez cały czas będzie miał w pełni naładowaną baterię. Należy pamiętać o tym, że wiele osób starszych nie za bardzo interesuje się nowoczesną technologią, a taka czynność jak regularne ładowanie baterii telefonu nie jest dla nich czymś, co wykonują na co dzień, a więc bardzo prawdopodobne jest, że będąc posiadaczami komórki, będą (przynajmniej na początku) często zapominać o naładowaniu baterii (przeczytaj więcej o tym Jak prawidłowo ładować baterię w telefonie?).

 Telefon komórkowy dla seniora powinien być odpowiednio głośny (fot. Unsplash)

Wybierając najlepszy model telefonu komórkowego dla seniora, należy zadbać również o to, by był odpowiednio głośny. Starsze osoby często mają problem nie tylko ze wzrokiem, ale i ze słuchem. Dlatego w rozmowie z nimi należy mówić odpowiednio głośno, aby mogli zrozumieć w pełni sens wypowiedzi. Telefony z dobrym głośnikiem pozwolą osobie starszej dokładnie usłyszeć to, co ma mu do przekazania rozmówca będący po drugiej stronie telefonu. Bardzo przydatna dla seniora w telefonie może być funkcja sterowania głosowego, dzięki której będzie mógł zarządzać wieloma funkcjami aparatu telefonicznego wyłącznie przy pomocy głosu.

Zapoznaj się z naszymi propozycjami telefonow dla seniora: Telefon dla seniora - nasze TOP5.

Producenci telefonów komórkowych dla seniora

Dla zwiększenia komfortu życia codziennego i lepszej komunikacji z bliskimi, osoby starsze powoli otwierają się na możliwość korzystania z nowoczesnych rozwiązań technologicznych. Wychodząc naprzeciw im potrzebom, coraz więcej producentów telefonów komórkowych decyduje się wypuszczać na rynek specjalnie opracowane modele, które pod względem konstrukcji i funkcjonalności, doskonale będą się sprawdzały w zastosowaniu przez seniorów. Obecnie prym w produkcji telefonów komórkowych dla seniorów wiedzie Nokia, MyPhone oraz Emporia. Są to poręczne telefony z dużymi, czytelnymi ekranami i wygodnymi przyciskami odpowiedniej wielkości. Charakteryzują się tym, że są dość głośne i solidnie skonstruowane, dzięki czemu zwykły upadek z niewielkiej wysokości nie powinien przyczynić się nawet do drobnego uszkodzenia. Oczywiście w wyborze telefonu należy również uwzględnić preferencje i potrzeby seniora - w końcu to on będzie wykorzystywał urządzenie w celu komunikacji.

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.