Uważaj na oszustów oferujących wymianę karty SIM 3G!

Uważaj na oszustów oferujących wymianę karty SIM 3G! (rawpixel)

Polscy operatorzy wzorem innych krajów rozpoczynają wyłączanie sieci 3G. Dla wielu klientów oznacza to wymianę karty SIM na nowszą, obsługującą technologię 4G/LTE lub 5G. Trzeba uważać na oszustów, którzy w tej sytuacji znaleźli sposób na wyłudzenie pieniędzy.

Wyłączanie sieci 3G w Polsce

Sieć 3G była pierwszą, dzięki której można było uzyskać powszechny dostęp do internetu. Jednak wysoki koszt instalacji i utrzymania infrastruktury, a także rosnące zapotrzebowanie na stały dostęp do internetu sprawiły, że szybko okazała się niewystarczająca. W 2010 roku pojawiła się sieć 4G, a w 2020 roku Plus jako pierwszy uruchomił sieć 5G. 

Sieć 3G będzie stopniowo wygaszana, aby zwolnić pasma na rzecz sieci 4GPlay rozpoczął ten proces na początku 2021 roku, T-Mobile zaczyna właśnie teraz, a Orange dał sobie czas do 2024-2025 roku. Plus do tej pory nie ogłosił swoich planów w tym temacie.

T-Mobile udostępnił szczegółowy plan wyłączenia sieci 3G
T-Mobile udostępnił szczegółowy plan wyłączenia sieci 3G

Czy trzeba wymienić kartę SIM i telefon?

Wyłączanie sieci 3G będzie miało największy wpływ na użytkowników starszych modeli telefonów i kart SIM. Pozostanie im korzystanie z sieci 2G (w której połączenia głosowe i SMSy będą działać normalnie, tylko internet będzie bardzo wolny, o ile będzie) lub wymiana. Kartę SIM można wymienić bezpłatnie na nową obsługującą 4G/LTE w salonach operatorów. Posiadacze starszych telefonów będą musieli wymienić też swoje urządzenia, chyba że do korzystania wystarczy im spokojnie zasięg 2G (przeczytaj także Jak wybrać telefon dla seniora? oraz Jaki smartfon wybrać? 5 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę). 

Jak sprawdzić, czy telefon obsługuje sieć 4G?

Jeśli chcesz sprawdzić, czy po wyłączeniu 3G Twój telefon będzie nadal obsługiwał połączenie z internetem, możesz sprawdzić to na naszej stronie. W wyszukiwarce telefonów u góry wpisz swój model, a następnie w specyfikacji odnajdź sekcję Sieć i karta SIM -> Standardy. Jeśli jest spisane LTE, nie masz się czym martwić. 

Innym sposobem jest sprawdzenie, czy po połączeniu z internetem wyświetla się na ekranie napis 4G lub LTE lub 5G. Musisz być wtedy poza zasięgiem WiFi (lub go wyłączyć) i w miejscu, w którym jest zasięg 4G.

W prawym górnym rogu ekranu widać napis 5G
W prawym górnym rogu ekranu widać napis 5G

Wymiana kart SIM 3G okazją dla oszustów

Wyłudzanie danych lub pieniędzy poprzez dzwonienie i podawanie się za pracowników różnych firm i instytucji to niestety częsta praktyka oszustów. Teraz mają nową okazję - wymianę kart SIM. Pamiętaj, by każdy nieznany i podejrzany numer sprawdzić na naszej podstronie Kto dzwonił?, i że operatorzy wymieniają karty SIM bezpłatnie w swoich salonach. Nie daj się nabrać na usługi odpłatnej wymiany karty! 

Przeczytaj także:

Jak zablokować niechciany numer telefonu?

TOP5 aplikacji do blokowania niechcianych połączeń

Komentarze

Brak komentarzy. Dodaj poniżej swój komentarz do artykułu.

Pole jest obowiązkowe
Pole jest obowiązkowe
Dziękujemy za komentarz. Wkrótce twój komentarz zostanie zweryfikowany i opublikowany na stronie.
Napotkaliśmy problem na serwerze podczas dodawania komentarza.
Dodając komentarz zobowiązujesz się do przetrzegania regulaminu oraz zasad zdefiniowanych w polityce prywatności i polityce cookies.